вівторок, 10 жовтня 2023 р.

Ментальне здоров’я: фактори та турбота

        Метальне здоров’я – це багатогранний і складний аспект людського добробуту, що охоплює когнітивний, поведінковий та емоційний виміри. Воно відіграє ключову роль у тому, як люди сприймають, реагують і взаємодіють з навколишнім світом. Зараз усе частіше усі говорять про ментальне здоровʼя та необхідність турботи про нього? Що таке ментальне здоровʼя? Як подбати про нього? У цій статті розглянемо фактори, що визначають психічне здоров’я та запропонуємо кроки для його збереження та підтримки.

    ЩО ТАКЕ МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я?

    Метальне здоров’я – це не просто відсутність психічних розладів. Це стан психічного добробуту, який дозволяє людям справлятися з життєвими стресами, реалізовувати свій потенціал, продуктивно працювати і робити позитивний внесок у життя суспільства. Це фундаментальне право людини, яке має важливе значення для особистого, суспільного та соціально-економічного розвитку.

    Метальне здоров’я – це більше, ніж просто управління активними станами, це підтримка постійного добробуту і щастя 1.

    Всесвітній день ментального здоровʼя відзначається щорічно 10 жовтня.

    ДЕТЕРМІНАНТИ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я

    На психічне здоров’я людини можуть впливати кілька факторів:

 1. Індивідуальні фактори
  До них відносяться емоційні навички, вживання психоактивних речовин та генетика.
 2. Соціальні та екологічні фактори
  Вплив несприятливих умов, таких як бідність, війна, насильство, нерівність та екологічна депривація, може збільшити ризик виникнення проблем з психічним здоров’ям. Дитячі негаразди, такі як жорстоке поводження або втрата батьків, можуть мати довготривалий вплив.
 3. Біологічні фактори
  Генетика може відігравати певну роль, оскільки певні гени підвищують ризик виникнення психічних розладів. Однак наявність гена, пов’язаного з ризиком, не гарантує розвитку захворювання. 2
 4. Психічні розлади
  Психічні розлади можуть варіюватися від тривоги і розладів настрою до більш важких станів, таких як шизофренія. Тривожні розлади, наприклад, характеризуються сильним страхом або занепокоєнням, пов’язаним з певними об’єктами або ситуаціями. Афективні розлади, з іншого боку, включають значні зміни настрою, такі як депресія або біполярний розлад. Розлади шизофренії характеризуються фрагментарністю думок і труднощами з обробкою інформації.       

    ОЗНАКИ РОЗЛАДІВ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я

    Деякі потенційні ознаки розладу психічного здоров’я включають:

 • Відхід від соціальної взаємодії
 • Зміни в режимі сну та харчування
 • Постійне відчуття безнадійності або смутку
 • Труднощі з виконанням щоденних завдань
 • Думки про самоушкодження або заподіяння шкоди іншим. 2

    КРОКИ ДЛЯ ТУРБОТИ ПРО МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я

    Ментальне здоровʼя визначає багато аспектів та граней нашого буття. В той же час, воно залежить від великої кількості факторів та чинників. Звісно, не на все ми можемо вплинути, але суттєво допомогти собі та близьким можна простими кроками турботи про ментальне здоровʼя:

 • Регулярні фізичні вправи
  Фізична активність протягом 45 хвилин три-п’ять разів на тиждень можуть значно покращити ментальне здоров’я. Фізична активність стимулює вироблення “гормонів щастя“, забезпечує підтримку і покращення фізичного самопочуття.
 • Збалансоване харчування
  Дотримання збалансованої дієти та достатнє пиття забезпечують стійке надходження енергії та уникнення гормональних коливань та протягом дня.
 • Якісний сон
  Достатній та повноцінний сон покращує психічне здоров’я, є профілактикою виснаження та вигорання.
 • Техніки релаксації
  Такі практики, як медитація, глибоке дихання та ведення щоденника допомагають впоратися зі стресом та мінімізувати його шкідливий вплив.
 • Позитивна соціальна взаємодія
  Побудова та підтримка значущих стосунків – це важливий аспект ментального здоровʼя та підтримка у важкі часи.
 • Боротьба з негативними думками
  Усвідомлення негативних думок і боротьба з ними може сприяти формуванню позитивного мислення 
    Ментальне здоров’я є невіддільною ознакою аспектом загального добробуту. Визнання його важливості, розуміння факторів, які на нього впливають, і активні дії для його підтримки мають вирішальне значення для повноцінного життя. Важливо, щоб цей пазл склався і зовні і, і всередині.

Важливо, щоб ментальне здоровʼя було ознакою не лише особистості, а й суспільства. Почніть з турботи про себе. Бережіть себе та своїх близьких!

    Ми всі сьогодні маємо дбати про ментальне здоровʼя, виходячи з можливостей, які доступні під час війни, заради майбутнього та для підтримки та допомоги Силам Оборони України.

Матеріал з сайту https://daytoday.ua/podiya/vsesvitniy-den-psykhichnoho-zdorov-ia/ 

Немає коментарів:

Дописати коментар